Jędrzej Morawiecki

wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest doktorem literaturoznawstwa oraz socjologii, doktorem habilitowanym nauk o kulturze i religii. Prowadzi zajęcia i warsztaty z creative writing non fiction. Autor kilkunastu książek reportażowych i naukowych. Za granicą publikował w języku angielskim, bułgarskim, hiszpańskim, rosyjskim. Otrzymał szereg nagród za reportaże i formy dokumentalne (m.in. Nagroda im. Beaty Pawlak, dwukrotnie Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym, stypendium im. Jacka Stwory), stypendia rezydencyjne w Broumovie, Windawie i Sofii, stypendia badawcze w Tomsku, Bochum, Regensburgu. Od 1998 do 2008 roku związany z "Tygodnikiem Powszechnym", równolegle był także reporterem agencji Reuters, publikował m.in. w "Polityce", "National Geographic", „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”; współpracował również z I i III programem Polskiego Radia, epizodycznie z Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Publikował w "Nowej Europie Wschodniej", „New Eastern Europe” i "Więzi". Współzałożyciel Grupy Dziennikarze Wędrowni. W 2017 roku ukazała się w jego tłumaczeniu książka Władimira Abarinowa "Widziadła" o operacjach rosyjskich służb specjalnych. W 2018 roku opublikował monografię "Krajobraz po odwilży. Poradziecka tożsamość religijna mieszkańców współczesnych miast syberyjskich". W marcu 2022 premierę miała jego nowa książka "Szuga. Krajobraz po imperium" o gniciu po zimie, o roztopach, odsłaniających nacjonalizm, o zamknięciu w autarkiach, o ucieczce przed zemstą Federalnych Służb Bezpieczeństwa i wojennej Czerwonej Strefie na Donbasie. Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego publikuje codziennie Poranną propagandową prasówkę z Moskwy, cytowaną przez „Wyborczą”, omawianą przez inne polskie i zagraniczne redakcje.

Wybrane publikacje

1. Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, Warszawa 2010 (wyd. Sic!) – nominacja do Nagrody im. Beaty Pawlak

2. Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji, Warszawa 2010 (wyd. Semper)

3. Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny, Warszawa 2010 (wyd. Semper)

4. Głubinka. Reportaże z Polski, Warszawa 2011 (wyd. Sic!)

5. Schyłek zimy. Bajka dokumentalna, Wrocław 2011 (wyd. Atut)

6. Krasnojarsk zero, Warszawa 2012 (współautor: Bartosz Jastrzębski; wyd. Sic!) – Nagroda im. Beaty Pawlak

7. Innego piekła nie ma. Rozmowy o religii, Wrocław 2014 (współautor: Bartosz Jastrzębski; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Wrocławskiego)

8. Cztery zachodnie staruchy, Białystok 2014 (współautor: Bartosz Jastrzębski; wyd. “Sąsiedzi”)

9. Jutro spadną gromy, Białystok 2015 (współautor: Bartosz Jastrzębski i Maciej Skawiński; wyd. “Sąsiedzi”)

10. Ani żadnej wyspy, Białystok 2016 (współautor: Piotr Brysacz; wydawnictwo “Sąsiedzi”)

11. Gatunki Dziennikarskie w Europie. Wstęp do genologii porównawczej, pod red. K. Wolnego-Zmorzyńskiego, J. Morawieckiego, P. Urbaniaka, Wrocław 2017 (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Wrocławskiego)

12. W. Abarinow, Widziadła. Gra wywiadów, walka mocarstw, przeł. J. Morawiecki, Białystok 2017 (wyd. “Sąsiedzi”)

13. Krajobraz po odwilży. Poradziecka tożsamość religijna mieszkańców współczesnych miast syberyjskich, Kraków 2018 (wyd. „Universitas”)

14. Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże o Białorusi, pod red. M. Nocuń, Wołowiec 2019 – rozdział: Za dużo hałasu (wyd. Czarne)

15. Szuga. Krajobraz po Imperium, Warszawa 2022 (wyd. „Czytelnik”)

Polityka Prywatności Regulamin