O nas

Impresariat jest platformą, łączącą twórczynie/ców literatury z organizator/kami spotkań literackich, pozwalającą na szybki i bezpośredni kontakt.

Spotkania literackie, kiedyś ograniczone głównie do bibliotek, dziś organizowane są przez centra kultury, coraz liczniej powstające festiwale literackie, szkoły średnie i podstawowe. Przybieraja też różnorodne formy – nie tylko czytania fragmentów tekstu i rozmów z publicznością, ale również warsztatów czy lekcji literackich.

Nie jest jednak tajemnicą, że dla wielu organizatorów planowanie takich wydarzeń wiąże się z dużym stresem – czasem problem zaczyna się od znalezienia kontaktu do danej pisarki czy tłumacza, nie mówiąc już o ustalaniu warunków współpracy.

Dlatego też Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury postanowiły stworzyć wygodne narzędzie komunikacyjne, które pozwoli osobom organizującym różne formy spotkań literackich na szybki i bezpośredni kontakt z pisarzami/kami i tłumaczkami/ami, a także twórcami/czyniami literatury z zagranicy, którzy trafili do Polski czy to jako uchodźcy lub migranci, czy to jako stypendyści.

Zasady uczestnictwa: 

Impresariat to portal dla profesjonalistów. Po stronie autorsko-translatorskiej może się zarejestrować bezpłatnie każdy członek UL i STL oraz twórcy i twórczynie zagraniczni będący uchodźcami (jeśli spełniają warunki członkostwa w naszych stowarzyszeniach).

Po stronie organizatorskiej można się zalogować składając specjalny formularz. W przypadku bibliotek – poprzez struktury biblioteczne, potwierdzany przez właściwą bibliotekę wojewódzką, a w przypadku centrów kultury, festiwali literackich czy szkół – poprzez nasze stowarzyszenia.

Funkcje:

Po zalogowaniu na strony autorskie można stworzyć własny profil, który na stronie jest widoczny tylko w formie bazowej. Jednak zalogowani organizatorzy mają dostęp do innych danych: kontaktu, szczegółowych informacji dotyczących formy i warunków spotkań, wysokości honorariów, tematyki prowadzonych lekcji i warsztatów, itd., a także plików ze zdjęciami, biogramem, czy fragmentami tekstów literackich. Są to dane niewidoczne dla innych internautów/ek, w tym dla innych autorów/ek.

Zarówno autorzy/rki, jak i organizatorzy/rki mogą tworzyć ogłoszenia dotyczące planowanych tras objazdowych, premier książek, festiwali literackich; ponadto organizatorzy/rki dysponują niewidocznym dla autorów/ek forum, gdzie mogą się ze sobą kontaktować i polecać sobie dane osoby.

Poufność: 

Stworzyliśmy Impresariat jako przestrzeń współpracy. Prosimy wszystkich uczestników o zachowanie kultury osobistej oraz poszanowanie poufności rozmów.

Unia Literacka

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury